مقدمه

امروزه، یکی از اولویت های کاربران و همچنین تولیدکنندگان محصولات هوشمند، حفاظت از دستگاه ها در برابر نفوذ هکرهاست. افراد سودجویی که با نفوذ به یک گوشی، تبلت و یا هر دستگاه دیگر، اقدام به سرقت اطلاعات کاربر نموده و از آن ها در جهات منافع خود استفاده می کنند.

حال یکی از راه های نفوذ این هکرها، اپلیکیشن هایی هستند که توسط افراد بر روی دستگاه های هوشمند نصب می شوند. از این رو، انتخاب و نصب اپلیکیشن های مناسب و عاری از هرگونه آلودگی، می تواند اولین سد را در برابر نفوذ هکرها ایجاد کند. بنابراین، در ادامه قصد داریم تا علاوه بر ارایه راهکارهای در خصوص چگونه نصب اپلیکیشن ها، پیشنهاداتی را در زمینه چگونگی پاک کردن بدافزارها از محصولات هوشمند مطرح کنیم. با موبایل باما همراه باشید.

از منابع و وب‌سایت‌های معتبر برای دانلود اپلیکیشن ها استفاده کنید

گوگل پلی

بازار اپلیکیشن گوگل و یا همان پلی استور به عنوان اولین و مطمئن ترین گزینه برای دانلود و نصب برنامه های اندرویدی محسوب می شود. اما نباید این نکته را فراموش کرد که بر اساس آخرین گزارشات مراکز تحقیقاتی، بیش از ۴۰۰ اپلیکیشن در این مجموعه، به بدافزارهایی آلوده اند که ممکن است پس از نصب، به دستگاه کاربر نفوذ کنند. از این رو، همواره به کاربران توصیه می شود تا قبل از نصب یک برنامه، حتماً نظرات سایر کاربران و همچنین و بررسی های صورت گرفته در خصوص اپلیکیشن مورد نظر را مورد مطالعه قرار دهند تا اطلاعات خود را دو دستی تقدیم هکرها نکنند.

سیستم عامل خود را همواره به جدیدترین نسخه، آپدیت کنید

اندروید

فراموش نکنید که همیشه از جدیدترین نسخه از سیستم عامل اندروید استفاده کنید. چرا که در هر بروزرسانی، نه تنها گوگل بلکه تولیدکنندگان گوشی های هوشمند نیز ایرادات و باگ های نرم افزاری را رفع و برای کاربران ارسال می کنند.

هنگام استفاده از وای‌فای های عمومی مراقب باشید

وای فای

این روزها بسیاری از هکرها از روش های متعددی برای هک گوشی و اقدامات خرابکارانه خود بهره می گیرند که یکی از آن ها، نفوذ از طریق ارتباط وای فای است. در مکان هایی که این ارتباط را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند، هر لحظه امکان هک گوشی شما وجود دارد. بنابراین، وجود یک نرم افزار که بتواند میزان دیتای ارسالی و دریافتی شما را نشان دهد، می تواند به شما در درک این موضوع کمک کند.

از یک آنتی ویروس مطمئن استفاده کنید

انتی ویروس

اگر واژه آنتی ویروس را در پلی استور گوگل جستجو کنید، گزینه های متعددی را پیش رو خواهد دید که همین تنوع، انتخاب را برایتان سخت خواهد کرد. از این رو، شناخت یک آنتی ویروس مناسب به عنوان یکی از مهمترین گام ها برای محافظت از دستگاه در برابر نفوذ هکرها محسوب می شود. از میان آنتی ویروس های مناسب و مطمئن می توان به Avast، McAfee و Kaspersky اشاره کرد که می توانند با قابلیت ها و سیستم محافظتی بالای خود، کار را برای هکرها دشوار کنند.

 آمورش حذف بدافزار

و اما در مواقعی هم ممکن است دستگاه شما به بدافزارهایی آلوده شده باشد و برخی اپلیکیشن ها، متهمان اصلی این امر باشند. حال برای چگونگی حذف این اپلیکیشن ها، در ادامه با موبایل باما همراه باشید.

  1. با استفاده از دکمه پاور، دستگاه اندرویدی خود را به حالت Safe Mode، ریبوت کنید.
  2. بر روی آیکون تنظیمات (Setting) کلیک کرده و به قسمت اپلیکیشن های دانلود و نصب شده بر روی دستگاه بروید.
  3. اپلیکیشن های موردنظری که احتمال می دهید، آلوده باشند را انتخاب کرده و گزینه Uninstall را انتخاب کنید. در صورتی که امکان لغو نصب وجود نداشته باشد، مسیر دیگری را برای حذف آن دنبال کنید.
  1. به بخش Setting رفته و مراحل Security و پس از آن نیز Device Administrator را دنبال کنید. سپس، با انتخاب جعبه کناری اپلیکیشن مورد نظر، می توانید آن را در صفحه بعد غیرفعال کنید.
  2. پس از غیرفعال کردن اپلیکیشن، به منوی اپلیکیشن ها بروید و به طور کل، آن را از روی دستگاه خود پاک کنید.
  3. با پایان مراحل فوق، دستگاه خود را ریستارت کنید. (بدون استفاده از حالت Safemode).
  4. البته اگر هم تحت هیچ شرایطی نتوانستید اپلیکیشن آلوده را پاک کنید، می توانید از آخرین گزینه یعنی بازگشت به تنظیمات کارخانه استفاده کنید. قابلیتی که اگرچه منجر به پاک شدن تمام اطلاعات روی دستگاه خواهد شد، اما ارزش حفظ اطلاعاتتان را خواهد داشت.

متبع: تک شات