مقدمه

از گذشته تا کنون مدیریت مصرف انرژی دغدغه ای همه گیر بوده و شرکت های تولید کننده گوشی ها موبایل و تبلت این موضوع را کاملاً درک کرده و به یکی از اولویت های آنان در طراحی و ساخت مدلهای جدید قرار گرفته و سیستم عامل محبوب اندروید نیز از این امر مستثنی نبوده و در ادامه قصد داریم چند راهکار کاهش مصرف باتری در دستگاههای اندرویدی را بیان کنیم. در ادامه با موبایل باما همراه باشید.

اندروید

ساده ترین راه برای کاهش سریع مصرف باتری در سیستم عامل اندروید خاموش نمودن تعدادی  از ابزارهای با مصرف بالای انرژی همچون GPS ، بلوتوث و یاکاهش مقدار نور صفحه نمایش(LCD Brightness) ودر نهایت راه  اندازی مجدد دستگاه می باشد. در بسیاری از گوشی های موبایل و یا تبلت سرویس مکان یابی (GPS) و یا بلوتوث آنان بصورت پیش فرض روشن بوده و بسیاری از کاربران از این موضوع اطلاعی نداشته و حتی استفاده ای نیز از این سرویسها نمی کنند. برخی از دستگاه ها اینک دارای حالت ذخیره نیرو (Power Saving) می باشند که به شماه اجازه می دهند تا با فعال نمودن این حالت سیستم بصورت خودکار عملکرد برخی از ابزارهای دستگاه را غیرفعال نموده تا از باقیمانده نیروی باتری دستگاه در مدت زمان بیشتری استفاده نمائید.

یک راه حل دیگر خارج نمودن برنامه های غیر ضروری و در حال اجرا و مقیم در حافظه RAM دستگاه می باشد که در گوشی ها ویا تبلت های دارای سیستم عامل اندروید ۵ و بالاتر با استفاده از برنامه Smart Manager انجام می گردد. با استفاده از این برنامه می توان به سیستم دستور داد که پس از بستن برنامه توسط کاربر (با استفاده از دکمه بازگشت) برنامه از حافظه اجرائی یا همان RAM خارج گردد تا بصورت پیش زمینه در حال اجرا و مصرف باتری نباشد.

اگر چنانچه هنوز مشکل کاهش سریع انرژی ذخیره شده در باتری دستگاه (شارژ) پابرجا می باشد (خالی شدن در کمتر از یک روز) پیشنهاد می گردد در صورت امکان جدا سازی باتری دستگاه یک باتری دیگر و با مارک اصلی توصیه شده توسط سازنده دستگاه خود تعویض نمائید ودر حالتی که باتری دستگاه شما قابل جدا سازی نیست و در درون دستگاه جا گرفته است جهت تعویض باتری آن به مراکز معتبر ارائه خدمات پس از فروش برند دستگاه خود مراجعه نموده تا آنان نسبت به تعویض باتری اقدام نمایند. اکیداً توصیه می گردد از استفاده از باتری های غیر معتبر و صرفاً ارزان اجتناب نمائید چرا مه در دراز مدت باعث آسیب یه دستگاه شما گردیده و هزینه های زیاد تعمییرات را به شما تحمیل هواهد نمود.

سیستم عامل اندورید Lolipop  به کاربران خود این اجازه را می دهد که به راحتی از طریق منوهای دستگاه لیستی از برنامه ها و پروسه های مصرف کننده انرژی باتری دستگاه خود را ملاحظه نمایند. جهت دسترسی به این گزینه  از طریق منوهای زیر اقدام نمایید.

در منوی انگلیسی :  Setting > Battery > App Optimization

در منوی فارسی : تنظیمات > باتری > بهینه سازی مصرف باتری > جزئیات

در لیست نمایش داده شده برروی هریک از مصرف کننده ها کلیک (Tap) کرده تا گزینه های موجود جهت بهبود عملکرد را ملاحظه نموده و یا در صورت عدم نیاز به آن سرویس آنرا خاموش نمائید تا مصرف انرژی باتری دستگاه کاهش یابد.

این باعث خواهد شد که طول عمر باتری افزایش یافته و در مواقع ضروری کمبود شارژ دستگاه مشکلی برای شما ایجاد ننماید.