اکسینوس یا اسنپ‌دراگون؛ کدام نسخه از گلکسی نوت ۷ بهتر است؟

سامسونگ از زمان عرضه گلکسی اس ۳ معمولاً گوشی‌های پرچم‌دار خود را با دو چیپست اسنپ‌دراگون (برای بازار آمریکا و کانادا) و اکسینوس برای سایر نقاط جهان عرضه می‌کرد. این روال در گلکسی اس ۶ و گلکسی نوت ۵ به دلیل مشکلات چیپست اسنپ‌دراگون ۸۱۰ تغییر کرد اما سامسونگ مجدداً در گلکسی اس ۷ به شیوه سابق خود بازگشت. گلکسی نوت ۷ نیز در دو نسخه یکی با پردازنده اسنپ‌دراگون ۸۲۰ کوالکام و دیگری اکسینوس ۸۸۹۰ ساخت خود عرضه خواهد شد؛ اما کدام‌یک انتخاب بهتری است؟

البته همان‌طور که گفتیم تنها نسخه اکسینوس به‌صورت رسمی وارد کشورمان خواهد شد اما از آن‌جا که در مورد گلکسی نوت ۴ و عرضه نسخه‌های مختلف آن ابهاماتی وجود داشت تصمیم گرفتیم تا در این مطلب تفاوت‌های دو نسخه اسنپ‌دراگون و اکسینوس را برایتان بنویسیم.


مقایسه اتصالات اکسینوس و اسنپ‌دراگون

از نظراتصالات هر دو نسخه اکسینوس و اسنپ‌دراگون گلکسی نوت ۷ از ۴G LTE پشتیبانی کرده و خوشبختانه تفاوتی میان عملکرد آن‌ها وجود نخواهد داشت.


مقایسه قدرت پردازشی و گرافیکی اسنپ‌دراگون و اکسینوس

قدرت پردازشی به CPU مربوط می‌شود و قدرت گرافیکی نیز به GPU. با وجود این‌که تجربه در دنیای واقعی را نمی‌توان با بنچمارک‌ها اندازه گرفت اما این اپلیکیشن‌ها می‌توانند دید خوبی نسبت به قدرت خام چیپست‌های به کار رفته به دست بدهند. اکسینوس ۸۸۹۰ از ۴ هسته ۲٫۳ گیگاهرتزی Mongoose در کنار ۴ هسته ۱٫۶ گیگاهرتزی Cortex-A53 استفاده می‌کند. در مقابل اسنپ‌دراگون ۸۲۰ به ۲ هسته ۲٫۱۵ گیگاهرتزی در کنار ۲ هسته ۱٫۶ گیگاهرتزی Kryo قناعت کرده است. نسخه اکسینوس از پردازنده گرافیکی Mali-T880MP12 و نسخه اسنپ‌دراگون نیز از Adreno 530 استفاده می‌کند.

بگذارید ابتدا از قدرت پردازشی خام شروع کنیم. در تست چندهسته‌ای Geekbench نسخه اکسینوس گلکسی نوت ۷ به لطف هسته‌های بیشتر برتری محسوسی نسبت به نسخه اسنپ‌دارگون دارد (۶۳۱۱ در برابر ۵۳۹۱). در بخش تک‌هسته‌ای اما نسخه اسنپ‌دراگون با هسته‌های قوی‌تر Kryo امتیاز نسبتاً بهتری (۲۳۴۴ دربرابر ۲۱۴۳) را کسب کرده است.

در بخش گرافیک همواره ادرنو بهتر از Mali عمل کرده و این‌بار هم استثنایی در کار نیست. با وجود این‌که نمی‌توان اختلاف زیادی را بین دو پردازنده دید اما در تست‌های GFXBench نسخه اسنپ‌دراگون حدود ۱۰ درصد بهتر از نسخه اکسینوس عمل کرده است. البته عملکرد در دنیای واقعی به موتور گرافیکی و تنظیمات نیز بستگی دارد چرا که در تست Basemark Metal نسخه اکسینوس بهتر عمل کرده و همچنین در تنظیمات Medium بنچمارک Basemark X نیز این پردازنده عملکرد بهتری دارد.

در بخش عملکرد کلی که معمولاً توسط بنچمارک‌های AnTuTu و Basemark OS سنجیده می‌شود نسخه اکسینوس با اختلافی نه‌چندان زیاد عملکرد بهتری دارد.

به‌طور کلی شاید بتوان گفت نسخه اکسینوس از نظر پردازشی و نسخه اسنپ‌دراگون از نظر گرافیکی عملکرد بهتری دارند اما این تفاوت‌ها احتمالاً آن‌قدر زیاد نیست که در تصمیم شما برای خرید تأثیر بگذارند.


مقایسه دوام شارژ باتری اکسینوس و اسنپ‌دراگون

نسخه اکسینوس گلکسی اس ۷ در بخش دوام شارژ باتری عملکرد بهتری نسبت به نسخه اسنپ‌دراگون داشت و به نظر می‌رسد همین تفاوت در گلکسی نوت ۷ نیز مشخص است. طبق تست باتری وب‌سایت GSMArena با وجود این‌که هر دو گوشی عملکرد بسیار خوبی در بخش باتری دارند اما نسخه اکسینوس حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بسته به نوع فعالیت دوام شارژ بهتری دارد.

این تفاوت در بخش‌های مرور وب و مکالمه بیشتر بوده و در بخش پخش ویدئو کمتر است. گفتنی است هر کدام از این نسخه‌ها را که خریداری کنید با غیرفعال کردن قابلیت صفحه‌نمایش همیشه روشن می‌توانید روی عمر شارژ بهتری حساب کنید.

منبع: فارنت