ظهور نمایشگرهای ۲.۵D

صفحه نمایش های شیشه ای ۲٫۵D با انتشار آیفون ۶ وارد عرصه گوشی های هوشمند به صورت همگانی شدند اما در واقع صفحه نمایش های شیشه ای ۲٫۵D و ۳D از گذشته وجود داشتند و شرکت اپل اولین استفاده کننده از این تکنولوژی در گوشی های هوشمند نبود. با این حال آیفون ۶ باعث شد که این تکنولوژی بصورت چشمگیری در اختیار کاربران و مورد توجه آنان نیز قرار بگیرد و به موضوع داغ آن روزها پس از ظهور تکنولوژی شناسایی اثر انگشت و بدنه فلزی در گوشی های موبایل تبدیل شود.

تفاوت نمایشگرهای 2D و 2.5D

زمانی که در مورد صفحه نمایش های شیشه ای ۲D (دو بعدی) صحبت میکنیم در حقیقت به یک صفحه نمایش دو بعدی مسطح اشاره می کنیم. در گذشته شیشه صفحه نمایش های گوشی های موبایل به صورت کاملاً مسطح بوده و تمامی نقاط این صفحه نمایش ها در یک سطح قرار داشتند و بدین جهت به آنان صفحه نمایش دو بعدی و یا ۲D گفته می شود.

تفاوت نمایشگرهای ۲D و ۲.۵D

نمایشگر های شیشه ای ۲.۵D همچون صفحه نمایش های ۲D از یک سطح مسطح همچون نمایشگر های ۲D تشکیل شده است و تنها تفاوت آنها لبه های دارای انحنا در مدلهای ۲٫۵D می باشد. در واقع اصطلاح ۲٫۵D یک اصطلاح عمومی در صنعت موبایل می باشد و هیچگونه استاندارد فنی در این زمینه وجود ندارد.

اصطلاح صفحه نمایش های ۳D عموماً به صفحه نمایش هایی با انحناء بیشتر در لبه ها و کناره های آنان اطلاق می گردد مانند نمایشگرهای گوشی های سامسونگ Note8 و یا S8 و S8+ . البته این تکنولوژی منحصر به استفاده در گوشی های موبایل نبوده و در سایر لوازم الکترونیکی و نمایشگرها نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

صفحه نمایش های ۲.۵D به جهت انحناء و خمیدگی که دارند دارای هزینه تولید بالایی نیز هستند. البته این هزینه ها به مشکلات فنی این پروسه تولید و یا پیچیدگی های فنی بر نمی گردد. در حقیقت در پروسه تولید اینگونه نمایشگر ها تفاوت چندانی با پروسه تولید صفحه نمایش های ۲D مشاهده نمی شود اما تعداد نمایشگر های سالم و قابل استفاده در هنگام تولید نوع ۲٫۵D به مراتب کمتر از نوع ۲D می باشد و این باعث افزایش هزینه تولید می گردد. در مورد هزینه تولید بر اساس اعلام یکی از کارخانجات معروف این صنعت، هزینه ساخت یک صفحه نمایش ۲.۵D در حدود ۳ تا ۴ برابر بیشتر از تولید یک نمایشگر معمولی ۲D می باشد.

محافظ نمایشگر (گلس) ۲.۵D و ۳D

شاید شما در مورد محافظ نمایشگر های حرارت دیده ۲.۵D و یا مدل ۳D با پوشش کامل  شنیده باشید اما آنها تفاوت های زیادی با صفحه نمایش های مورد بحث ما دارند و نباید به اشتباه هر دوی این موارد را یکسان دانست.

محافظ های صفحه نمایش ( گلس) از نوع ۲.۵D به معنی این است که لبه های آن کمی دارای انحناء می باشد و بر روی صفحه نمایش هایی که بصورت ۲D (دوبعدی) می باشند استفاده می گردند.

اما در مورد محافظ صفحه نمایش های ۳D باید گفت که این مدل گلس ها بصورت کاملاً مسطح نمی باشند و دارای انحناء زیادی برای پوشش کامل صفحه نمایش های نوع ۲.۵D و ۳D مانند گوشی های آیفون و یا سامسونگ S8 و S8+ می باشند.

اما اگر مایل نباشید که از این نوع محافظ صفحه نمایش به جهت ضخامت آنها استفاده نمائید می توانید از محافظ صفحه نمایش های پلاستیکی جهت پوشش و حفاظت صفحه نمایش های نوع ۲.۵D و ۳D گوشی های موبایل خود استفاده کنید که به اختصار به این نوع از محافظ ها نوع TPU گفته می شود.