مقدمه

امروزه خرید محافظ صفحه نمایش گوشی های موبایل هوشمند و تبلت (گلس) برای دارندگان این دستگاهها یک ضرورت محسوب می­شود چرا که هم از آسیب دیدگی وهم خراشیدگی­های صفحه نمایشگر شما حفاظت نموده و هم هزینه­ های زیاد تعمیر و تعویض نمایشگر را تاحد زیادی از دوش شما برمیدارد.

در حال حاضر ۳ نوع محافظ صفحه نمایش وجود دارد که عبارتند از:

  1. فیلم PET (پلی اتیلن ترفتالات – Polyethylene Terephthalate)
  2. TG (شیشه حرارت دیده – Tempered Glass)
  3. TPU (ترموپلاستیک پلی اورتان – Thermoplstic Polyurethane)

در این مطلب ما به بررسی دو گونه­ ی فیلم PET و TG (شیشه حرارت دیده-گلس) که کاربرد بیشتری داشته و در سطح بازار ایران موجود می­باشند می­پردازیم.

فیلم PET

فیلم PETبدیهی است که PET به معنای حیوان خانگی در زبان انگلیسی نیست و فقط اختصار Polyethylene Terephthalate می­باشد که گونه­ ای از پلاستیک است و در حالات مختلفی نسبت به کاربرد آن در دسترس می­باشد.

یکی از کاربردهای این ماده در ساخت ظروف یکبارمصرف برای نوشیدنی­ها مانند آب معدنی می­باشد که اگر بر روی برچسب آنان با دقت نگاه کنید حروف اختصاری PET را مشاهده خواهید نمود. اما این هم بدین معنا نیست که فیلم­های محافظ صفحه نمایش PET به طور کامل از بطری­های آب معدنی می باشند.! در حقیقت آنها از ساختار پلی استر  (ورق­های پلی استر) همراه با یک پوشش مات مقاوم در برابر خراشیدگی در یک سمت و یک لایه چسب سیلیکونی در سوی دیگر فیلم می­باشد. اما این مدل  فیلم­های محافظ حفاظت موثری در برابر ضربه و خراشیدگی نسبت به مدل شیشه­ ی حرارت دیده (TG) ندارند و محدود شده­ اند به حفاظت در برابر خراشیدگی­های ناشی از ناخن انگشت و سکه و کلید و از این قبیل وسایل که در جیب یک فرد معمولاً قرار دارند و این خود یک ضعف بزرگ است.

حفاظت با استفاده از دما (گلس)

شیشه حرارت دیدهیک محافظ صفحه نمایش از نوع شیشه حرارت دیده (TG) (گلس) با کیفیت بالا از چندین لایه تشکیل شده­است. معمولاً این لایه­ ها با یک لایه جذب کننده شوک سیلیکونی در انتهای لایه­ ها و سپس بر روی آن یک لایه فیلم PET که درمورد آن توضیح داده­ شد و یک لایه چسب بسیار شفاف برای چسباندن این دو لایه گفته شده با دو لایه بعدی یعنی لایه­ های شیشه حرارت دیده و یک لایه پوشش Oleophobic یا چربی گریزی تشکیل شده­ اند.

تمامی این لایه ها در کنار یکدیگر یعنی حفاظت در برابر خراشیدگی (خراش) و چربی گریزی و جذب کننده شوک­های ضربه­ ای که بصورت فشرده و در ضخامت کمتر از ۰٫۴ میلیمتر به صورت یکپارچه و در قالب یک صفحه قرار می­گیرند.

یک محافظ صفحه نمایش شیشه­ ای حرارت دیده (TG) جایگزین مناسبی برای رقبای خود (مخصوصاً PET) خواهد بود و همچنین به عنوان یک لایه خارجی بر روی نمایشگر نه تنها باعث کاهش کیفیت تصویر نمی­شود بلکه انتقال دهنده مطلوب نور نمایشگر دستگاه شما بوده و دارای خاصیت ضدبازتاب و کاهش دهنده بازتاب های خیره کننده نیز می­باشد.

لایه Oleophobic یا همان چربی گیر که قبلاً نیز به آن اشاره شد وظیفه کاهش اثر انگشت باقیمانده را بر عهده داشته و در عین حال حس حرکت روان انگشت بر روی شیشه واقعی را به کاربر القاء می­کند.

واکنش نسبت به ضربه

اجازه بدهید تا در مورد خاصیت حفاظت در برابر ضربه (شوک های ضربه­ای) اینگونه از محافظ­ها صحبت کنیم. محافظ­های شیشه­ ای حرارت دیده نرخ سختی مواد ۹H و یا ۸H را برای خود یدک می­کشند و این بدین معنی است که اینگونه از محافظ­ها دارای سختی بالایی بوده و توانایی مقاومت در برابر بسیاری از خراشیدگی­ها تا سنگ سنباده را دارند و از محافظ های PET به مراتب بهتر می­باشند اما کاملاً نشکن نیستند.!

این مدل از محافظ­های صفحه نمایش (شیشه حرارت دیده یا TG) در هنگام ضربه و یا افتادن دستگاه شما، ضربه را جذب کرده و مانع از شکستگی صفحه نمایشگر شما شده و در صورت شکستن شیشه محافظ هزینه تعویض آن به مراتب کمتر از هزینه تعویض تاچ اسکرین و با نمایشگر دستگاه شما می­باشد.

نوع دیگری از محافظ­های صفحه نمایش نیز وجود دارد که به اختصار به آنها نوع TPU گفته می­شود که در مطالب بعدی مورد بررسی قرارخواهیم داد.

بطور اختصار یک گزینه مناسب جهت حفاظت از صفحه نمایشگر دستگاههای ارتباطی و هوشمند استفاده از محافظ­های شیشه حرارت دیده و یا همان گلس می­باشد به شرطی که حداقل چهار لایه ذکر شده را بصورت کامل و با دقت و کیفیت بالا برخوردار باشند.

امیدواریم تا با مطالب ذکرشده آشنایی بیشتری با محافظ­های نمایشگر دستگاههای موبایل و تبلت یا به اصطلاح سطح بازار – گلس – پیدا کرده باشید و در هنگام خرید با آگاهی بیشتری نسبت به انتخاب مدل و جنس مناسب اقدام نمائید.